Pytania i odpowiedzi

Prędkość łącza internetowego.

W dobie coraz powszechniejszego dostępu do łączy światłowodowych stajemy przed problemem odpowiedniej instalacji. Sama prędkość łącza na poziomie 1Gb nie zapewni nam pracy z taką prędkością. Często, łącze światłowodowe zastępuje łącze ADSL lub inne które było znacznie wolniejsze. W domach posiadamy instalację wykonaną na przewodzie kategorii 5e. Zainstalowane switche to z reguły urządzenia posiadające porty o prędkości 10/100Mbs. Wreszcie nasze komputery i laptopy są wyposażone w karty WiFi o prędkości do 100 Mbps.  Jeśli nie przebudujemy naszej instalacji możemy zapomnieć o prędkościach jakie daje nam światłowód.  Co trzeba zrobić by uzyskać pęłną prędkość oferowaną przez dostawcę? Zakładając, że router dostarcza operator, mamy pewność iż dostarczony sprzęt posiada odpowiednie parametry do wykupionego łącza.

  • Trzeba pamietać, że najbardziej pewnym i najszybszym jest  połączenie komputera z routerem za pośrednictwem przewodu. Konieczne jest zastosowanie przewodu kategorii 6a.
  • Decydując się na połączenie przewodowe trzeba sprawdzić jakie parametry prędkości ma wbudowana do komputera karta ethernet. W tym celu trzeba otworzyć ustawienia sieci i internetu i otworzyć zakładkę " wyświetl właściwości sprzętu i połączenia" Nasza karta powinna mieć szybkość łącza "1000/1000 (Mbps)"karta2
          Jeśli nasza karta ma taką prędkość, i mamy połączenie kablem odpowiedniej jakości i parametrów,  powinniśmy uzyskać maksymalne prędkości oferowane przez operatora.kabel maly
  • Jeśli nie mamy możliwości użycia połączenia kablowego możemy użyć połączenia WiFi. Trzeba jednak pamiętać, że prędkość będzie mniejsza. Przeważnie routery w sieci 5G oferują połączenie o prędkości do 650Mbps. Tu znowu musimy sprawdzić jakie parametry ma karta którą posiadamy w komputerze lub laptopie. Jeśli posiadane sprzęty mają odpowiednie parametry i mamy zachowane dobre warunki zasięgu sieci 5G,  powinniśmy uzyskać dość dobre parametry przesyłu. wifiGorzej, jeśli karta komputerowa nie obsługuje sieci 5G. Wówczas mając do dyspozycji łącze 2,4GHz nie osiągniemy prędkości większej niż 300Mbps. W praktyce prędkość ta jest jeszcze niższa. W przypaku prezentowanego łącza wynosiła około 50Mb/s.

Podsumowując:
  • decydując się na łącze światłowodowe o dużej prędkości stosujcie połączenia kablowe kategorii 6a. Kupując gotowe przewody  łączące ( patchcordy RJ-45) zwracajcie uwagę na kategorię.
  • W przypadku łącz WiFi, starajcie się umieścić router tak, by uzyskać dobre parametry sygnału 5G w całej przestrzeni domu lub mieszkania. Jeśli musicie stosować wzmacniacze WiFi konieczne jest stosowanie takich które obsługują sieci 5G. Nie zapominajcie jednak, że najzdrowszym rozwiązaniem jest przewód a nie WiFi.
  • Zwróćcie uwagę na parametry kart sieciowych które macie zainstalowane w swoich sprzętach.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej Czytaj dalej...