Pytania i odpowiedzi

Spadki napięć w instalacjach SSWiN

Jednym z najważniejszych zagadnień w projektowaniu systemu SSWiN jest odpowiedni projekt instalacji przewodowej. Źle zaprojektowana instalacja może uniemożliwić prawidłowe działanie systemu. Odpowiednie prowadzenie przewodów , dobór średnic i rodzajów przewodów to bardzo często bagatelizowane zagadnienia. Efektem takich działań mogą być zakłócenia w pracy urządzeń spowodowanych np. zakłóceniami wywołanymi przez indukcję elektromagnetyczną , zbyt duże spadki napięć w obwodach zasilania. O ile przestrzeganie prostych zasad zachowania odległości , od przewodów zasilania energetycznego ustrzeże nas skutecznie przed niepożądanym zjawiskiem indukcji to problem związany z opornością przewodów jest bardziej złożony.

Częstym błędem jaki popełniają instalatorzy jest przyjęcie do wyliczeń, wartości napięcia zasilającego 13,8V. Ten błąd skutkuje tym, że w przypadku zaniku zasilania energetycznego system nie jest w stanie pracować założoną ilość godzin. Do wszystkich wyliczeń przyjmujemy zawsze :

· napięcie zasilania 11,5V

· napięcie pracy czujników wg. danych katalogowych , najczęściej zakres 9-16V

Przystępując do projektowania wybranego fragmentu instalacji sprawdzamy w danych katalogowych rezystancję wybranego przez nas przewodu oraz pobór prądu poszczególnych urządzeń.

Przyjmując parametry:

· popularnego przewodu YTDy 6xo,5 , rezystancja dwóch żył ( +) i ( - ) wynosi około 18 Ω/100m

· prądu maksymalnego pobieranego przez urządzenie ( np. klawiaturę ) 350mA

· zakres napięcia zasilania 9-16V

możemy wyliczyć maksymalny spadek napięcia

U= 0,35 x 18 = 6,3V

Z wyliczenia widać że spadek napięcia wyniesie 6,3V. Jeżeli od napięcia 11,5V odejmiemy spadek napięcia występujący w przewodach zasilania 6,3V to okazuje się że napięcie zasilające klawiaturę wyniesie 5,2V i jest znacznie niższe od dopuszczalnej wartości minimalnej. Podwojenie żył zasilających zmniejszy spadek napięcia o połowę czyli do wartości około 3,15V, potrojenie do około 2,1V.

Z tego prostego przykładu widać że do prawidłowego zasilenia klawiatury przy 100 metrach przewodu, trzeba zastosować przewód o rezystancji żyły maks. 3 Ω.

U = 0,35 x 6 = 2,1V

11,50V - 2,1V = 9,4V

Wracając do zagadnienia błędu w którym przyjmuje się wartość napięcia zasilania 13,8V . Jeżeli przyjęlibyśmy spadek napięcia 3V to

13,8 - 3 = 10,8V napięcie zasilania mieści się w zakresie dopuszczalnym

Co się stanie jak braknie zasilania energetycznego ? - napięcie w układzie spadnie do 11,5V czyli wartości częściowo rozładowanego akumulatora.

11,5V - 3V = 8,5V wartość napięcia zasilania poniżej progu pracy urządzenia.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej Czytaj dalej...