Instalacje antenowe

Instalacja antenowa przed wejściem DVB-T2

Jak wykonać instalację antenową w domu jednorodzinnym bym nie musiał jej zmieniać po zmianie sposobu nadawania?

To bardzo ważne pytanie na które powinien znać odpowiedź każdy kto buduje nowy dom, kto jest posiadaczem domu i chce zmienić lub wykonać nową instalację antenową do odbioru telewizji naziemnej.

Bardzo często instalacja antenowa jest ostatnią instalacją jaką się wykonuje w budowanym domu. To poważny błąd. Takie postępowanie ogranicza możliwości korzystania z oferty multimedialnej nadawców. Często po zakończonej budowie nie jesteśmy w stanie wykonać dobrze zaprojektowanej instalacji która umożliwi odbiór telewizji naziemnej oraz satelitarnej.

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja powinna zapewnić odbiór wszystkich sygnałów telewizji naziemnej, radia cyfrowego, radia analogowego oraz sygnału satelitarnego i ewentualnie internetu LTE. Odbiór ten powinien być niezakłócony w całym paśmie. Należy również zwrócić uwagę na zapowiadane zmiany oraz przewidzieć takie urządzenia by instalacja była elastyczna i łatwo ją było przekonfigurować.

Co powinno wchodzić w skład instalacji?

Na pewno musimy zacząć od zaprojektowania miejsca instalacji anten. Miejsce to powinno zapewnić montaż anten na odpowiedniej wysokości. Trzeba do niego zapewnić bezpieczny, wygodny dostęp. Maszt antenowy powinien być uziemiony. Jego konstrukcja i mocowanie musi wytrzymać duże obciążenia wywołane silnym wiatrem.
Antena satelitarna powinna być umieszczona najniżej. Nad nią mocujemy anteny UHF, VHF-DAB oraz FM. W niektórych rejonach warto przewidzieć dwie anteny UHF.

Do anteny satelitarnej powinny być doprowadzone cztery przewody, do pozostałych po jednym przewodzie koncentrycznym 75 Ohm. (Przewody te łączą anteny z wzmacniaczem oraz pozostałymi urządzeniami.)

Kolejnym elementem naszej układanki jest wzmacniacz antenowy wielozakresowy. W obecnej dobie do lamusa będą odchodzić wzmacniacze analogowe. Powód jest dość prosty. Ich konstrukcja nie pozwala na selektywne wzmacnianie sygnałów. W momencie rozpoczęcia nadawania w systemie DVB-T2 i uwolnieniu części pasma telewizyjnego na potrzeby usługi 5G, nastąpi mocne zawężenie dostępnego pasma telewizyjnego. W przestrzeni pojawią się sygnały na sąsiadujących kanałach. W takiej sytuacji jedyne rozwiązanie to selektywne wzmacniacze cyfrowe. Dobrym wyborem jest tu produkt polskiej firmy „ Telkom -Telmor” wzmacniacz WWK-ALPHA. Więcej na jego temat dowiecie się bezpośrednio na stronie producenta lub od naszych sprzedawców. Ze swej strony zapewniamy iż jego zainstalowanie zoptymalizuje Wasze instalacje na wiele lat. Jego najważniejsze cechy to selektywne wzmocnienie i wyrównanie sygnału wybranych kanałów. Sygnały które nas nie interesują, są całkowicie wyciszane. Dzięki temu wzmacniacz ten zapewni nam możliwość odbioru nawet w bardzo trudnych warunkach.

Jeśli posiadamy w naszym domu nie więcej niż dwa punkty w których będziemy odbierać sygnał satelitarny to w naszej instalacji możemy z powodzeniem wykorzystać sumator SCQ-410. To proste urządzenie pozwala nam stworzyć cztery niezależne wyjścia telewizyjne z sygnałem RTV/SAT. Oczywiście wraz z nim na naszej „czaszy staelitarnej” powinien się znaleźć konwerter LNB czterowyjściowy czyli popularny Quad.

Jeśli potrzebujemy więcej punktów RTV/SAT stosujemy konwerter Quatro oraz zamiast sumatora stosujemy multiswitch typu TT-5/xxFT

Warunkiem niezbędnym dla prawidłowej pracy urządzeń elektronicznych jest ich montaż w pomieszczeniu stabilnym termicznie. Niedopuszczalne jest montowanie takich urządzeniach na nieocieplanych strychach, lub niewentylowanych pomieszczeniach.

Elementem ostatnim są gniazda końcowe. Muszą posiadać trzy osobne wyjścia: TV, OR oraz SAT.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej Czytaj dalej...